Selsil Sellock Civata Sabitleyiciler

İnşaat ve yapı sektörünce kullanılan civataların sökülmesini zorlaştıracak ve sabitlenmesine yardımcı olacak kimyasal sabitleyiciler bulunmaktadır. Selsil Sellock kategorisi altında bu civata sabitleyicilerden üretmektedir. Farklı materyaller ve değişik kullanım alanlarına daha uygun olması için özel civata sabitleyicilerini satışa sunar. Selsil Sellock’un civata sabitleyicileri aşağıdaki gibidir:
X-SEAL GENEL AMAÇLI SİLİKON
Genel yapıştırma için üretilmiş bir silikondur. X-Seal Asetoksi Silikon tek bileşenlidir. Havadaki nemle kürleşir, asetoksi bazlı bir silikondur.
Kolay bir uygulama sunar. Oldukça dayanıklıdır. X-Seal Genel Amaçlı Silikon güneşin zararlı ve UV ışınlarına karşı dayanıklıdır, yüksek ısılarda zarar görmez. Kuruduktan ve uzun zaman geçtikten sonra dahi güneşte kalmış olsa da rengini muhafaza edecektir.Kürleştikten ve kuruduktan sonra küflenmeye karşı dayanıklıdır. Bu nedenle de nemli ve ılık ortamlarda da kullanmak için idealdir. Özellikle de gözeneksiz ve pürüzsüz yüzeylerde kusursuz bir yapışma performansı gösterecektir.
X-Seal Genel Amaçlı Asetoksi Silikon 280 gramlık ambalajların içinde bulunur, satışları 25li koliler içinde yapılır. Beyaz, şeffaf, siyah, gri, kahverengi ve bej gibi renkleri bulunur.
Genel yapıştırma uygulamalarında kullanılır. Banyo, mutfak ve sıhhi uygulamaların yanında alüminyum yüzeylerde, cam ve sırlı seramik üzerinde kullanılabilir. Raf ömrü 12 aydır.
SELLOCK 3290 DÜŞÜK VİSKOZİTELİ KILCAL BOŞLUK DOLGUSU
Selsil’in orta kuvvetteki bu vida sabitleyicisi ince, kılcak çatlaklar, küçük somunlar ve cıvata sızdırmazlıkları için kullanılır. Gerektiği zaman pürüzlü metal parçalarına conta ve kaynak oluşturmak için de kullanabilirsiniz. Sökülmesi için gerekenler ısı ya da el aletleridir. Vida ve montaj ile sabitlenecektir. Hareketli ve titreşimli parçalar birleştirirken kullanmak için idealdir.
Bütün boyutlardaki bağlantılarda kullanmaya uygundur. Kullanılacağı yeri sahip olduğı yapışkanlık kuvvetine göre karar vermelisiniz. Kırılma ve kopma ihtimalini azaltan civata sabitleyiciler sızıntı ve korozyon oluşumunu engeller.
SELLOCK 3243 SÖKÜLEBİLİR SOMUN TUTUCU
Bu civata sabitleyici nispeten küçük vidalar için özel olarak tasarlanmıştır. Yarıçapı 6 ve 20 mm arasında ya da daha küçük olması gerekir. Özellikle de yağ direnci gelişmiş vida ve çivilerin somunlarının sabitlenmesi ve sızdırmazlık sağlaması için tercih edilir.
Bütün boyutlardaki bağlantılarda kullanılabilir. Sellock 3243 Sökülebilir Somum Tutucu birlikte kullanılacağı vidanın dişlilerini sabitlenmeye hazırlar. Kopma ve kırılma ihtimalini azaltır, vidanın gireceği yerin içini doldurarak korozyon ve sızıntıları kusursuz bir şekilde önler. Titreşim altında kolayca gevşeyebilecek vidalar için öncelikli olarak tercih edilmelidir. Raf ömrü 12 aydır.
SELLOCK 3222 SÖKÜLEBİLİR VİDA SABİTLEYİCİ
Yine titreşim altında gevşeyebilme potansiyeli olan vidalar için kullanılması gereklidir. Kullanılan cida parçasının yarı çapı 6 mm’den küçük ise Sellock Sökülebilir Vida Sabitleyici kullanılmalıdır. İleride sökülmesini öngördüğünüz bir vida varsa onun sabitlenmesinden kullanmalısınız çünkü kolay bir söküm vaat eder. Set vidalar ve küçük çaplı bağlantı ayarları için özellikle tercih edilir.
Bu vida sabitleyici kullanılacak olan vidanın dişlerinin montaj ve sabitleme için uygun hale getirilmesini sağlayacaktır. Bütün boyutlardaki bağlantılarda kullanıma uygun olur. Kullanılacağı yer civata sabitleyicinin kuvvetine bağlıdır. Kopma ve kırılma ihtimalini yüksek miktarda azaltan bu civata sabitleyi olası sızıntı ve korozyonları kenetleyerek kapatır.
SELLOCK 3270 YÜKSEK ISI MUKAVEMETLİ SÖKÜLMEZ SAPLAMA TUTUCU
Adından da anlaşılacağı gibi yüksek mukavemetli bir civata sabitleyicidir. Selsil’in yüksek mukavemetli civata sabitleyicileri 250 dereceye kadar yüksek ısıyla demonte edilebilir. Bu civata sabitleyicinin montajı ise 200 derece kadar olan uygulamalar için uygundur. Aktarımlarda uygulanan civatalar için tercih edilmektedir. Demiryolu montajı, yapı sektörü ekipmanlarında kullanılanlar gibi. Çok iyi bir sabitleme gücü vardır. Bağlantı parçalarında sızıntıyı engellediği gibi somun birleşimlerini, vida ve saplamalarda birleştirir.
Vida dişlerini montaj için hazırlayan ve tork gerilim oranı için yağlayan bu kimyasal civata sabitleyici her boyuttaki bağlantılarla kullanım için uygundur. SAE ya da METRIC dişli sistemi olması farketmeyecektir. Kimyasal civata sabitleyicilerin kullanılacakları yerler yapıştırıcının kuvvet gücüne göre seçilmelidir. Sellock 3272 yüksek mukavemette olduğu için ağır sanayi işlerinde kullanılması uygun olacaktır. Kopma ve kırılma ihtimalini büyük derecede azaltacak olan bu civata sabitleyiciyi sökmek için 250 derece ısı uygulanması gerekecektir. Bu şekilde demontesi oldukça kolay olacaktır.
SELLOCK 3270 YÜKSEK MUKAVEMETLİ SÖKÜLMEZ SAPLAMA TUTUCU
Bu kimyasal civata sabitleyici yarıçapı 25 mm olan vida bağlantı parçaları için tavsiye edilir. Bu büyüklükteki bağlantı parçaları şanzıman ve motor bloğu saplamaları ve vana setlerinde görebilirsiniz. Yüksek kuvvetli bir sabitleyicidir, bu nedenle de uygulamadan sonra ekstra somum ya da kaynak kullanımı gerekmeyecektir.