Selsil Epoksi Yapıştırıcı 5 Dakikada Hazır

İnşaat ve yapı işlerinde olduğu kadar gündelik hayattaki ufak yapıştırma işlemlerinde güçlü ve sert bir yapışkan malzeme aranıyorsa çözüm epoksi yapıştırıcılarda bulunabilir. Epoksi yapıştırıcıların tercih edilmesinin pek çok farklı sebebi vardır. Bunların arasında yapışkanlık kuvveti başta gelir. Epoksi yapıştırıcı kullanarak yapıştırdığınız materyaller normal fiziksel güçle birbirinden ayrılamazlar. Bunun nedeni epoksi yapıştırıcıların moleküler bağlar kurarak yapışmasıdır.

Epoksi yapıştırıcıların çok tercih edilmesinin bir başka sebebi ise pek çok farklı yüzeye yapışkanlık sağlayabilmesidir. Alüminyum, plastik, cam ya da seramik bütün yüzeylerde kusursuz bir yapışkanlık sağlayacaktır. Fiziksel pek çok etkiye karşı dayanıklıdır, bunların arasında çevresel faktörler de yar alır. Rüzgâr, direkt güneş ışığından kaynaklanan yüksek ısı, yağmur ve kar gibi etkenler epoksi yapıştırıcıların yapışkanlığına etki etmeyecektir. Bu nedenle de epoksi yapıştırıcılar dış mekânda kullanılacak yapı ve eşyaların yapıştırılması için de idealdir. Epoksi yapıştırıcılar kuruduktan sonra hava ya da su girişini engellerler, su ve hava nedeniyle aşınmazlar. Bu da yapı işlerinde dışarıda bulunan su borularının parçalarının yapıştırılması için onları ideal bir malzeme hâline getirir.

Epoksi yapıştırıcıların iki türü vardır. Bunlar tek komponentli olanlar ve çift komponentli olanlar diye geçer. Epoksi yapıştırıcıların yapışması içindeki maddelerin molekül bağları oluşturarak sağlanır fakat bunun için önce maddelerin aktive edilmesi gerekmektedir. Tek bileşenli epoksi yapıştırıcıların aktive edilmesi ve bağların oluşması için yüksek derecede ısı uygulanmaktadır. Isı sayesinde aktifleşen maddeler yüzeyler arası güçlü kimyasal bağlar oluştururlar. Gereken ısı yaklaşık 175 derece C olabilir. Isı ile aktifleştiği için depolanırken gerekli olan soğukluğun sağlandığından emin olunmalıdır.

selsil epoksi kullanımı

Çift bileşenli epoksi yapıştırıcılar ise iki ana maddenin aynı anda uygulanması ve birbirleriyle kimyasal tepkimeye girmeleri ile yapışkanlık sağlayan türdendir. İki bileşenin aynı anda uygulanması için çift bileşenli bir şırıngada muhafaza edilirler. Bileşenlerden biri reçine ötekisi ise sertleştirici bir maddedir. Şırıngadan uygulama yapılırken iki bölmeden de tam gerekli miktarda materyal dışarı çıkar ve tepkimeye girerler ve kovalent bağlar oluşur. Bundan sonrasında kürleşme kısa bir süre içinde yaşanır. Oda sıcaklığının daha fazla üstünde bir ısı kaynağına gerek kalmayacağı için tek komponentli epoksi yapıştırıcılardan çok daha pratiktir. Fakat fazladan ısı uygulamanın zararı yoktur, hatta arada oluşan bağı güçlendirebilir. Uygulama yapılan mekânın ısısı düşükse kürleşme biraz daha fazla vakit alabilir, yüksekse daha hızlı bir sonuç alınacaktır.

Çift bileşenli epoksi yapıştırıcıların en büyük avantajı pek çok farklı yüzeyde neredeyse kusursuz bir yapışma performansı gösterebilmeleridir. Cam, seramik, porselen, alüminyum ve diğer pek çok metal yüzeyler arasında mükemmele yakın bir yapışma sağlar. Epoksi yapıştırıcıları yapı sektöründe, gemicilik ve çeşitli makinelerin yapım ve tamirinde popüler bir tercih yapan sebep hızlı bir yapışma sağlamasıdır. Epoksi yapıştırıcılar birkaç dakika ve birkaç saat arasında gerekli yüzeylere yapışabilirler. Seçim yaparken kullanılacak yerler göz önüne alınmalıdır.

Yapıştırma işlemleriniz için çift bileşenli epoksi yapıştırıcı kullanmanın pek çok avantajı bulunur. Bunların en başında darbelere, şoka ve titremelere karşı büyük bir direnç gösterebilmesidir. Yapı işlerinde ve hareketli makinelerde bu özellik çok faydalı olacaktır. Eğer makine yapımı ya da tamirinde epoksi yapıştırıcısı kullanıyorsanız çalıştırmak için ilk anki yapışmadan ziyade kürleşme tamamen bitene kadar beklemeniz tavsiye edilir.

Bunun yanında çift komponentli epoksi yapıştırıcılar ısıya karşı da dayanıklıdır. Kürleşme tamamlandıktan sonra sadece yüksek ve düşük ısılara karşı direnç göstermekle kalmaz aynı zamanda sıcaktan soğuğa ya da tam tersi olan geçişlerden de hiçbir şekilde etkilenmez. Bu da yüksek ısıların kullanıldığı fabrika ortamlarında ya da sert hava şartlarının görüldüğü dış mekânlarda gönül rahatlığıyla kullanılabileceği anlamına gelir.

Çift bileşenli epoksi yapıştırıcıların bir başka avantajı ise hızlı bir yapışma performansı sağlamasıdır. Kullanacağınız epoksi yapıştırıcının türüne göre ilk yapışma anı 5 dakika ile yarım saat arasında değişebilir. Kürleşmenin tamamı bundan daha fazla sürecektir ama ilk anki yapışma kovalent bağların büyük bir kısmının kurulduğu zamandır. Çift bileşenli epoksi yapıştırıcılar ortamın sıcaklığında kolayca yapışabilirler, ekstra bir ısı uygulanmasına gerek yoktur. Fakat dilenirse ısı uygulanabilir, bu kürleşmeyi hızlandıracaktır ama yapışma kuvvetine etki etmez.

Çift bileşenli epoksi yapıştırıcılar pek çok farklı yüzeye yapışabilir. Bu yüzeylerin gözenekli ve pütürlü olmasında sorun yoktur. İnce yapısı sayesinde uygulamadan sonra yüzeylerdeki bütün boşlukları dolduracaktır. Bu sayede herhangi bir boşluk kalmaz ve yapışma kusursuz bir şekilde sağlanmış olur. Boşluk doldurma kabiliyeti sayesinde epoksi yapıştırıcılar sadece yapıştırma işlemleri için değil gözenek doldurma, pürüzsüz bir yüzey için boşluklara uygulama için de kullanılabilir.

Epoksi yapıştırıcılar benzer yüzeyleri olduğu kadar birbirinden farklı yüzeyleri de birbirine son derece sağlam bir şekilde yapıştırabilir. Metal, cam, seramik, ahşap ve ahşaptan üretilmiş maddelerin yanında pek çok kauçuk türü arasında kullanabileceğiniz çift bileşenli epoksi yapıştırıcılar sorunsuz bir yapı ve tamir malzemesidir.

Çift bileşenli epoksi yapıştırıcıların yapısı uygulandığı yüzeyde eşit bir şekilde dağılmasını sağlar, bu da kürleşme tamamlandıktan sonra yapıştırıcının gelen basıncı eşit bir şekilde dağıtmasına yardımcı olur. Bu önemli bir özelliktir, eğer basınç yüzeyin her tarafına eşit bir şekilde dağılmazsa yapışkanlık da uzun ömürlü olmaz, yüksek basınç olan kısımlarda daha erken aşınmalar meydana gelebilir. Çift bileşenli epoksi yapıştırıcılarda bu sorunlar görülmez.

Epoksi yapıştırıcılar dışarıdan gelen fiziksel ve kimyasal etkilere karşı dirençlidir, bu sayede çok uzun süre boyunca dayanıklılık gösterir. Uygulama yapıldıktan sonra yapışkanı yenilenmeden yıllarca kullanabilirsiniz.

Selsil’in çift bileşenli 5 dakikalık epoksi şırıngası özellikle de hızlı yapıştırma gereken durumlar için idealdir. Kürleşmenin tamamı daha fazla vakit alsa da yapışmanın büyük bir kısmı ilk beş dakikada tamamlanır. Bu nedenle de acil onarım gereken durumlar için idealdir. Zira epoksi yapıştırıcılarda ilk yapışma süresi ne kadar kısa olursa yapışma kuvveti ve dayanıklılık süresi çok büyük bir fark göstermese de daha azdır. Metal yapıştırıcı epoksi yüzeylere iyi ve hızlı yapışması, su geçirmemesi nedeniyle gemi onarımında özellikle tercih edilir. Hareket halinde olan deniz araçlarındaki tamirler, kısa sürede halledilmesi gereken onarımlar için Selsil Epoksi Yapıştırıcı 5 dk. kullanılmalıdır. Fakat eğer hızlı halledilmesi gereken bir tamir yoksa Selsil 30dk Yapıştırıcı kullanılabilir.

Selsil çift bileşenli epoksi yapıştırıcılar şırınga ambalaj içinde satılırlar, bu da hızlı ve kolay bir uygulama sağlayacaktır. Bileşenleri ayrıca karıştırmanıza gerek olmaz, çift bölmeli şırınga sayesinde uygulama yapılırken karışım gerçekleşecek, kimyasal tepkimeler hızlı bir şekilde başlayacaktır.

Selsil epoksi yapıştırıcılar ayrıca solvent içermemeleriyle bilinirler. Bu uygulayan kişiler için özellikle de kapalı alanda uygulama yapılıyorsa çok daha sağlıklıdır. Aynı zamanda solvent içermeyen yapıştırıcılar çevreye de zarar vermezler. Bu yüzden solventsiz yapıştırıcılar öncelikli olarak tercih edilmelilerdir.

Hızlı ve kolay bir uygulama, aynı şekilde hızlı bir kürleşme ve kusursuz bir yapışma performansı, uzun yıllar boyunca dış etkilerden aşınmayan bir ürün arıyorsanız Selsil Epoksi Yapıştırıcı 5 dk. tam da sizler için üretildi.

 

Diğer Bloglarımız

Ayakkabı Sektöründe Poliüretan Kullanımı

Ayakkabı Sektöründe Poliüretan Kullanımı

Ayakkabı sektöründe poliüretan taban kullanımı, son yıllarda giderek popüler hale gelmiştir. Poliüretan, ayakkabıların enseklik sağlamlığını artıran ve özellikleri ile taban ve iç taban gibi birçok alanda tercih edilen bir malzemedir. Ayakkabı üretiminde önemli bir...

Isı Yalıtımı Nedir? Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Isı Yalıtımı Nedir? Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Isı yalıtımı, binaların çatılarına, dışına veya garaj, depo gibi kullanılmayan bölmelere bakan duvarlara uygulanan bir malzeme veya işlemdir. Bu uygulama, yapıların içerisinde yaşanmayan mahalleleri, daireleri veya döşemeleri ayıran tesisat borularını da kapsar. Isı...

Ahşap Yapıştırıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Ahşap Yapıştırıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Ahşap yapıştırıcılar, mobilya yapımı, tamirat işleri ve marangozluk projeleri için vazgeçilmez araçlardır. Ahşap parçaları sağlam ve dayanıklı bir şekilde bir araya getirmek için güçlü bir yapıştırıcı seçmek önemlidir. Ancak piyasada birçok farklı çeşit bulunmaktadır...