Fren Balata Spreyi

Fren Balata Spreyi

Araç Bakımı: Dış ve İç Aksamlarda Etkin Araç Temizleme Ürünleri

Binek araç olarak geçen otomobil, otobüs, minibüs ve türevleri çeşitli aksamlar barındırır. İç ve dış aksamlar olarak ikiye ayrılan bu kısımlar; günlük, haftalık, aylık ve yıllık dönemler bazında bakımlara ihtiyaç duyar. Araç dış kısım bakımı ve takibi daha kolay yapılırken, araç iç kısım bakımı fazlasıyla özen ve hassasiyet gerektirir. Bu aşamada araç bakımı için gerekli olan ürünler bulunmaktadır. Teknik spreyler olarak adlandırılan bu ürünler; pas sökücü ve yağlayıcı, motor temizleme,  sıvı gres yağlama, zift ve katran temizleyici, karbüratör temizleme, kontak temizleme, fren balata temizleyici gibi alt gruplara ayrılmaktadır.

 

Fren Balata Spreyi Nedir?

Kullanım sırasında canımızı teslim ettiğiniz araçların bakımı konusunda hassasiyet göstermemiz gerektiği aşikârdır. Özellikle gaz ve fren sensörü konusunda itinalı davranmak gerekir. Minimum ya da maksimum hız değerlerinde araç kullanırken doğru zamanda fren yapmak birçok hayatı kurtarabilir. Olası kazaların önüne geçmek için ise fren pedalı, fren balataları ve fren müşürü bakımlarına özen göstermelisiniz. Aracın iç kısmında yer alan; şanzıman gövdeleri, motor aksamları ve kampanalı ya da diskli fren balataları zaman içerisinde ısınma soğumaya, çevre koşullarına veya kullanıma bağlı olarak kurum ve yağ oluşumlarına maruz kalır. Fren balata temizleme spreyi oluşan kitlelerin temizlenmesi ve araç bakımının doğru yapılabilmesi adına devreye girer. Bu aksamlarda oluşan kir, toz ve kurumların temizliğinde ise Selsil fren balata temizlemeye spreyi üstün performansı ile etkin bir temizleme sunar.

 

Fren Balata Temizleme Spreyi Ne İşe Yarar?

Araç kullanımı sırasında karşılaşılan doğa ve yol koşulları iç yüzeylerde de kirlenme olmasına sebebiyet verir. Diskler, balatalar, debriyaj parçaları, kapanalar, yaylar, mengeneler, kaliper ve fren merkez silindiri gibi kısımlar zamanla aşınmaya uğrar ve aracınızdan beklediğiniz performansı azaltabilir. Otomobillerin fren balataları ya da fren pabuçları gibi aksamlarında oluşan kir ve özellikle de yağ birikintisi su ile yıkamayla temizlenememektedir. Fren balata temizleme spreyi; fren sistemleri üzerinde oluşan kir, toz ve yağ birikintilerinde temizlenmesinde etkili bir işlev sunar. Aracınızın günlük ve haftalık bakımını yapmanız da size yardımcı olur. Belirli aralıklarda ve düzenli bir kullanımla fren aksamlarına uygulama yapılır. Fren balata spreyi kullanarak kendiniz ve sevdikleriniz için doğru bir adım atmış olursunuz. Ürünü kullandıktan sonra fren balatası ve fren pabucu arasındaki temas yüzeyi artacağı için frenleme esnasında daha yüksek verim alabilirsiniz. Bu sayede rahat ve verimli bir sürüş keyfi yaşayabilirsiniz.

Selsil Fren Balata Temizleme Spreyi Ürün Özellikleri:

 • Fren balata üzerindeki toz birikintilerin hızlı ve pratik bir şekilde temizlenmesine olanak sağlar.
 • Özel formülü ile temizlenmesi gereken birikintilere bir bütün olarak nüfuz eder ve parçalara ayrılmasının önüne geçer.
 • Metal aksamlarda karşılaşılan korozyon oluşumunu engeller.
 • Leke ve iz bırakmayan yapısı sayesinde derinlemesine temizlik sunar.
 • 3600 dereceye açıya sahip özel valfi sayesinde güvenli kullanım sağlar.
 • Kullandığınız bölgede aşınma ve benzeri sorunların oluşmasına mahal vermez.

Ambalajlı paketler eşliğinde satılan Selsil fren balata temizleme spreyi, 500 ml boyutundadır. Şeffaf renkte üretilir. +5 derece ve +25 derecede aralıklarında saklama sağlayabilirsiniz. 12 ay raf ömrü ile uzun süreli bir kullanım vadeder.

fren balata temizleme spreyi

Fren Balata Temizleme Spreyi Nasıl Kullanılır?

Şanzıman gövdesi, motor aksamları ve fren balatalarında etkin bir temizleme sunan Selsil fren balata spreyi kurum, yağ ve kir temizliğinde hızlı ve etkili bir performans sunar. Kullanım sırasında ise püskürtme ve püskürtme sonrası işlem aşamalarına önem vererek daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

fren balata temizleyici sprey

 

Selsil Fren Balata Spreyi Kullanırken;

 • Ürünü sıcak ve özellikle de kızgın kısımlara sıkmamanız gerekir. Aracı çalıştırmadan önce kullanım sağlayabilir ya da aracı yeterli süre bekletip aksamlar soğuduktan sonra uygulama yapabilirsiniz.
 • Plastik kısımlarda, lastik ve benzeri yüzeylerde kullanım sağlamadan önce, uygulama yapacağınız alanın küçük bir kısmında deneme yapmanız önerilir. Bu sayede yüzeyin tepki değerlendirmesini yapabilir ve sonuca göre kullanıma devam edebilirsiniz.
 • Metal yüzeylerde uygulama yapacaksanız ilk olarak açık havada ve göz uzaklığına dikkat ettiğiniz bir mesafede kullanım sağlamanız önemlidir.
 • Spreyleme yaptıktan sonra kullandığınız alanı hafif nemli ya da kuru bir bezle silebilirsiniz.

Not: Genel kullanım ve öneriler başlığında sunulan bu değerlendirmelere istinaden, ürün ya da kutusu üzerinde yer alan kullanım kılavuzunu da okumanız gerekmektedir.

Fren Balata Spreyi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar;

 • Balata spreyini kullanmadan önce çalkamanız gerekir.
 • Yoğun kir olan alanlarda, uygulamadan sonra bir müddet beklemeniz daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Ayrıca birkaç defa peşi sıra uygulama yapabilirsiniz.
 • Ürünün göz ile temasından kaçınınız. Herhangi bir temas durumunda bol su ile yıkama sağlayınız.
 • Sprey kutusu boşaldığında dahi ateşe kesinlikle atmayınız. Kutu doluyken de üzerinde yazan derece seviyesinden daha yüksek sıcaklığa maruz kalmamasına dikkat ediniz.
 • Soluma yolu ile ürün temasında bulunmayınız.

 

Balata Spreyi ile Motor Temizleme

Balata spreyi yıkama yapılamayan alanlarda ya da yıkama yapılsa dahi çıkmayan kirlerde etkili temizlik sunar. Araç aksamlarını sökmeden kullanabileceğiniz bu ürün, en ulaşılamaz noktalarda dahi rahat bir kullanım imkânı vadeder. Yüzeylerde biriken yağ ve kir kalıntılarını hızlıca yok eder. Motorlu araçlarda fren balataları, debriyaj ve motor yüzeyi temizleme işlemlerinde kullanılır. Balata spreyi ile motor temizleme esnasında motorun yüzeyini bir bezle silebilir ve daha sonra spreyi püskürtme aşamasına geçebilirsiniz. Dilerseniz yüzeyin kuruması için bekledikten sonra kuru bezle tekrar silebilirsiniz. Yıkama yapılması önerilmeyen araç motor temizliğinde, sprey kullanarak çamur, kir, asbest tozu ve motor yağı birikintilerinden kurtulabilirsiniz.

1991 yılında kurulan Sel Dış Ticaret ve Kimya Sanayi A.Ş fren balata sprey temizleme ürünleri ile araç iç dizayn temizliğinde aradığınız kaliteyi sizlere sunuyor. Uygun fren balata sprey fiyatları her bütçeye hitap ederek, herkesin güvenli ve rahat bir sürüş keyfi elde etmesine imkân veriyor.

 

İlginizi Çekebilir: Motor Temizleme Spreyi Nasıl Kullanılır?

Diğer Bloglarımız

Ayakkabı Sektöründe Poliüretan Kullanımı

Ayakkabı Sektöründe Poliüretan Kullanımı

Ayakkabı sektöründe poliüretan taban kullanımı, son yıllarda giderek popüler hale gelmiştir. Poliüretan, ayakkabıların enseklik sağlamlığını artıran ve özellikleri ile taban ve iç taban gibi birçok alanda tercih edilen bir malzemedir. Ayakkabı üretiminde önemli bir...

Isı Yalıtımı Nedir? Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Isı Yalıtımı Nedir? Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Isı yalıtımı, binaların çatılarına, dışına veya garaj, depo gibi kullanılmayan bölmelere bakan duvarlara uygulanan bir malzeme veya işlemdir. Bu uygulama, yapıların içerisinde yaşanmayan mahalleleri, daireleri veya döşemeleri ayıran tesisat borularını da kapsar. Isı...

Ahşap Yapıştırıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Ahşap Yapıştırıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Ahşap yapıştırıcılar, mobilya yapımı, tamirat işleri ve marangozluk projeleri için vazgeçilmez araçlardır. Ahşap parçaları sağlam ve dayanıklı bir şekilde bir araya getirmek için güçlü bir yapıştırıcı seçmek önemlidir. Ancak piyasada birçok farklı çeşit bulunmaktadır...