Motor Temizleme Spreyi Nasıl Kullanılır?

Motor Temizleme Spreyi 

Motorlu araçlar, artık hayatımız ayrılmaz bir parçası haline geldi. Şehirlerin durmaksızın büyümesi, gün içinde kat etmemiz gereken yolların uzaması demek. Üstüne bir de toplu taşıma araçlarının hali eklenince, herkesin hayali ayaklarını yerden kesecek bir araç oluyor. Bu araç bazen pahalı, son model bir otomobil olabilirken bazense çocukluktan beri hayalini kurduğumuz bir motosiklet.

Tercihimiz ne olursa olsun, kullandığımız araç, yanında birçok sorumluluğu ve ihtiyacı da getiriyor.  Bu da senede birkaç kez servis ve oto tamircilerini ziyaret etmek anlamına geliyor.

Peki, aracımızın bakımını yapmak için kendi başımıza yapabileceğimiz şeyler de yok mu? Artık gelişen teknoloji bize servise gitmeye gerek duymadan araç ve motor bakımını yapabileceğimiz fırsatlar sunuyor. Bunlardan biri de motor temizleme spreyi.

Motor temizleme spreyleri, motor üzerinde birikmiş yağ kalıntılarını ve tozları çözmek için özel olarak üretilmiş hızlı ve etkili ürünlerdir. Sprey formu sayesinde kullanımı kolaydır ve en girintili çıkıntılı bölgelere kadar ulaşabilir. Özel formülleri sayesinde kauçuk ve plastik yüzeylerde rahatlıkla kullanılabilen motor temizleme spreyleri mekanik akşamlara ve motor aksamlarına zarar vermez.

Yüksek temizleme etkisine sahip motor temizleme spreyleri aracın motor bölümünde birikmiş yağı, yağ kalıntılarını, katranı(Zift ve Katran temizleyici) ve balata tozunu doğaya zarar vermeden çözüp atar ve motorun yeniden tozlanmasını uzun süre geciktirir. Motor temizleme spreyinin bir diğer özelliği ise, spreyi kullandıktan sonra motor yüzeyinde kalıcı bir parlaklık bırakmasıdır. Bu sayede motorun parlaması için ekstradan başka bir ürüne ihtiyaç duymayız.

Hem profesyonel hem de bireysel kullanıcılar için oldukça kullanışlı olan motor temizleme spreyleri, çim biçme makinalarından otomobillere, motosikletlerden iş makinalarına hatta deniz araçlarına tüm motor tiplerinde kullanılabilir. Cep yakmayan uygun fiyatları ve doğada kalıntı bırakmadan çözünüp giden formülleriyle motor temizleme spreyleri mutlaka sahip olmamız gereken ürünlerin başında gelir.

Üstelik aracımızın motorunu düzenli olarak temizlemek sadece araçtan aldığımız verimi arttırmakla da kalmaz, aracımızı satmaya karar verdiğimizde düzenli temizlenmiş, dolayısıyla üzerinde biriken kalıntılar yüzünden yıpranmamış bir motor, aracın fiyatını da etkiler.

 

motor temizleme spreyi kullanımı

 

Motor Temizleme Spreylerinin Kullanımı

Motor temizleme spreylerini kullanmadan önce, ilk yapmamız gereken aracımızı gölge bir yere çekmeli ve motorun en az yarım saat kadar soğumasını beklemeliyiz.

İkinci olarak, istersek motor bölümündeki elektronik aksamları, sonradan bir kaçak çıkma ihtimaline karşı koruma altına alabiliriz ama sprey temizleyicilerde bu durum şart değil. Motor temizleme spreyleri, özel olarak bireysel kullanım için tasarlandıkları için, bu şekilde herhangi bir özel koruma yöntemine gerek kalmadan motoru güvenle temizler.

Spreyi kullanmadan hemen önce şişeyi iyice sallamamız gerekiyor.  Motor bölümünü açıp motorun yeterince soğuk olduğundan emin olduktan sonra, sprey şişesini, temizlemek istediğimiz bölümün yirmi santimetre kadar uzağında tutarak sıkmaya başlayabiliriz. İnatçı kalıntıların biriktiği bölümlere spreyi iki kere uygulayarak daha etkili bir çözüm elde edebiliriz.

Spreyleme işlemi bittikten sonra kuru bir bez yardımıyla çözünen kiri temizleyip, aracımızın motorunun temizliğini tamamlayabiliriz.

Temizlikten önce akü kablolarını çıkarabiliriz. Öncelikle topraklanmış ucu çıkarmanız çok önemlidir. Yoksa kısa devre yaparak motora zarar verebiliriz. Akü kablolarının giriş ve çıkışlarında ağır miktarda yığılma ve aşınma meydana gelmiş olur. Bu da akımın çok daha yavaş geçmesine sebep olur. Akü kablo girişlerinin düzenli olarak bakımını ve temizliğini yapmak arabanınızın aküsünün daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Korozyon sadece akü kablolarında meydana gelmez, kutunun kendisinde ve çevresinde de yağ ve kir kalıntılarının yoğun bir biçimde biriktiğini görebilirsiniz. Parçaları gevşeterek hepsinin temizliğini spreyi uygulayarak ve yumuşak bir bezle silerek tamamlayabilirsiniz.

Akünüz açıktayken asla ve asla yanıcı ve yakıcı maddelerle yaklaşmamalıyız. Cebinizde gaz yağı, çakmak ya da benzer bir madde varsa aracınıza yaklaşmadan önce çıkardığınıza emin olmalısınız.

Temizleme işlemi tamamlandıktan sonra küf ve pas oluşumunu engelleyecek içeriğe sahip bir cilayla gerekli yerleri cilalamanız tavsiye edilir. Parçaların arasındaki tozları temizlemek içinse tel bir fırça kullanabiliriz.

 

Motor Temizleme Spreylerinin İçerikleri

Motor temizleme spreyleri elektronik ve motorlu aletlerin motorlarında biriken yağı çözmek için özel olarak hazırlanmıştır. Fakat bu güçlü yağ kalıntılarını çözmek için kullanılan maddeler aynı zamanda motora da zarar verebilecek güçte olabilirler. İyi bir motor temizleme spreyinin içeriği inatçı yağ ve kir kalıntıları temizleyecek kadar güçlü fakat aynı zamanda da motorsun hassas parçalarını aşındırmayacak kadar da özenli seçilmiş maddelerle bir denge bulması gerekir.

Motor temizleme spreylerinde mutlaka bir dezenfekte edici madde bulunur. Bu madde oksijen bazlı ya da klorür bazlı olabilir. Motor temizleme spreylerinin içerikleri kullanılacakları alanlara göre değişebilir. Amatör ve evde kullanım için üretilmiş olan motor temizleme spreyleri çok daha az güçlü maddelerden hazırlanırlar ve kullanımları kolaydır. Bu spreylerle çim biçme makinesi, motosiklet gibi aletlerinizin üzerindeki yağları çözebilir, basit temizliklerini halledebilirsiniz. Öte yandan endüstriyel kullanım için üretilmiş olan motor temizleme spreyleri çok daha güçlü materyallerden hazırlanmıştır. Bu tip temizleme araçlarının profesyonel olmayanlar tarafından kullanılması tavsiye edilmez. Genelde fabrika gibi yerlerde üretim araçlarının temizliklerinde kullanılırlar. Temizleme için ön hazırlık gerekebilir.

 

İlginizi Çekebilir: Klima Temizleme Spreyi Nasıl Kullanılır?

 

Diğer Bloglarımız

Ayakkabı Sektöründe Poliüretan Kullanımı

Ayakkabı Sektöründe Poliüretan Kullanımı

Ayakkabı sektöründe poliüretan taban kullanımı, son yıllarda giderek popüler hale gelmiştir. Poliüretan, ayakkabıların enseklik sağlamlığını artıran ve özellikleri ile taban ve iç taban gibi birçok alanda tercih edilen bir malzemedir. Ayakkabı üretiminde önemli bir...

Isı Yalıtımı Nedir? Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Isı Yalıtımı Nedir? Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Isı yalıtımı, binaların çatılarına, dışına veya garaj, depo gibi kullanılmayan bölmelere bakan duvarlara uygulanan bir malzeme veya işlemdir. Bu uygulama, yapıların içerisinde yaşanmayan mahalleleri, daireleri veya döşemeleri ayıran tesisat borularını da kapsar. Isı...

Ahşap Yapıştırıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Ahşap Yapıştırıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Ahşap yapıştırıcılar, mobilya yapımı, tamirat işleri ve marangozluk projeleri için vazgeçilmez araçlardır. Ahşap parçaları sağlam ve dayanıklı bir şekilde bir araya getirmek için güçlü bir yapıştırıcı seçmek önemlidir. Ancak piyasada birçok farklı çeşit bulunmaktadır...